Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Powrót posła - streszczenie

na mężu zgodę na zrobienie ogrodu z kaskadą w całkowicie nieopłacalnym miejscu - stoi tam młyn i karczma, które przynoszą spore dochody.


Akt III


Scena I

Teresa rozmawia z Agatką i mówi, że portret, który Szarmancki pokazał Waleremu, został namalowany w tajemnicy na jego zamówienie, ale wszystko to się wydało, ponieważ malarz nie dostał żadnej zapłaty i wyjawił tajemnicę próżnego młodziana.

Scena II

Walery ma wyrzuty sumienia z powodu chwilowej utraty zaufania do ukochanej.


Scena III

 Młodzi rozmawiają i wyjaśniają kwestię portretu, Walery przeprasza za to, że podejrzewał ją o nieuczciwość, ona oznajmia o planach ślubu jej i Szarmanckiego.


Scena IV

 Teresa i Walery dzielą się swoimi problemami z Podkomorzyną, ona obiecuje im pomóc. Teresa odchodzi.

Scena V

Przychodzą Podkomorzy i Starosta, rozprawiając o wolnej elekcji. Walery prosi Starostę o rękę jego córki. Gospodarze próbują przekonać Starostę, że Teresa nie kocha Szarmanckiego i nie powinna wychodzić za niego za mąż. Starosta kiedyś już przyrzekł oddać Teresę za żonę Waleremu, ale jego zdaniem dane słowo jest nic nie warte, bo nie było na piśmie. Nie chce zgodzić się na ślub, bo uważa, że majątek Podkomorstwa jest za mały, a kiedy Walery oświadcza, że nie chce posagu Teresy, Starosta upewnia się tylko w różnicy między ich poglądami na życie.  

Scena VI

 Przybywają Teresa, Starościna i Szarmancki. Starościna mówi mężowi, że właśnie odkryła, że Teresa wcale nie chce wyjść za światowego młodzieńca. Starosta wpada w gniew i oświadcza, że ślub się odbędzie, i to jak najszybciej. Na to Szarmancki oświadcza, że najpierw chce podpisać intercyzę, przez co wyjawia swoje prawdziwe zamiary co do majątku dziewczyny. Walery żąda od niego zwrotu portretu Teresy, na co Szarmancki przystaje, bo na świecie jest tyleKomentarze

    9 + 6 =